Urban Jungle we wnętrzach, czyli jak zaaranżować mieszkanie w stylu miejskiej dżungli?

01-03-2024

Urban Jungle we wnętrzach to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim filozofii życiowej. To prawdziwe wezwanie do przywrócenia natury w miejscach, gdzie beton i szkło dominują. Rozkwit roślin w tym kontekście to nie tylko dekoracja, lecz także manifestacja potrzeby kontaktu z naturalnym środowiskiem w środku miasta.

W Urban Jungle zieleń nie ogranicza się jedynie do roślin doniczkowych. To również kolorystyka pomieszczeń, tapety z motywami liści czy deseni inspirowanymi tropikalnymi krajobrazami. Egzotyczne dodatki, takie jak plecione kosze, poduszki z naturalnych materiałów czy ceramika etniczna, dopełniają atmosferę, tworząc miejsce o unikalnym charakterze.

Styl Urban Jungle - początki

Nazwa tego unikatowego stylu wnętrzarskiego, znana jako "Urban Jungle", ma swoje korzenie w języku angielskim i dosłownie oznacza miejską dżunglę. Pomimo braku tropikalnego klimatu, styl ten odtwarza atmosferę tropikalnej przyrody w mieszkaniach i domach poprzez wykorzystanie roślin doniczkowych oraz wzorów inspirowanych nimi, na przykład na tkaninach.

Chociaż styl Urban Jungle został zdefiniowany w XXI wieku, to warto wspomnieć o prekursorach tego trendu już w XIX wieku. W tamtym okresie bardzo popularne były przydomowe oranżerie, wypełnione egzotycznymi gatunkami roślin. To właśnie miłośnicy tych przeszklonych przestrzeni, otoczonych zielenią od podłogi po sufit, byli w pewnym sensie pionierami, którzy zainspirowali styl Urban Jungle. Współczesne interpretacje tego stylu wnętrzarskiego doskonale łączą elegancję z dzikością tropikalnej dżungli, tworząc niepowtarzalne i przytulne przestrzenie w miejskim otoczeniu.

Motyw przewodni Urban Jungle - roślinność

Rośliny, które są integralną częścią Urban Jungle, nie tylko nadają wnętrzu życia, ale także wpływają korzystnie na samopoczucie mieszkańców. Rośliny nie tylko oczyszczają powietrze, ale również dodają energii i relaksują swoim zielonym pięknem.

W tym stylu aranżacyjnym kluczowe jest wprowadzenie do wnętrza naturalnych materiałów. Drewno, rattan, len czy bawełna stanowią bazę dla mebli i dodatków, co dodatkowo podkreśla harmonię z otaczającą przyrodą. Urban Jungle to przede wszystkim połączenie funkcjonalności z estetyką.

Urban Jungle to nieprzerwany trend, który nie tylko zdobywa wnętrza mieszkań, ale także zyskuje popularność w publicznych przestrzeniach. Showroomy, biura, restauracje - wszędzie, gdzie chce się stworzyć przyjazne i harmonijne środowisko pojawiają się elementy Urban Jungle.

Styl Urban Jungle to zatem nie tylko aranżacja wnętrza, ale także sposób na życie. To odejście od sztuczności miejskiego otoczenia i powrót do korzeni, do natury. Jest to również manifestacja troski o środowisko, pokazująca, że nawet w mieście możemy otaczać się zielenią, dbając jednocześnie o naszą psychospołeczną równowagę.

Jak urządzić mieszkanie w stylu Urban Jungle?

Najważniejszym elementem Urban Jungle są oczywiście rośliny. Wprowadź zieleń na ściany za pomocą tapety z motywem palm lub liści. To doskonały sposób na stworzenie tropikalnej atmosfery w każdym pomieszczeniu. Odcienie zieleni są kluczowe, ale pamiętaj o zrównoważeniu kolorystyki pomieszczenia. Kolorystyka stylu industrialnego, czyli szarości i beże, świetnie współgra z Urban Jungle, nadając wnętrzu nowoczesnego charakteru. Najważniejszą zasadą stylu Urban Jungle jest obfitość roślin. Im więcej, tym lepiej. Wprowadź różnorodność gatunków, układając je na półkach, stolikach i parapetach. Salon w stylu Urban Jungle to prawdziwe zielone sanktuarium.

Idealny dodatek do stylu Urban Jungle – nowoczesne kwietniki

Wprowadzenie roślin doniczkowych do wnętrza Urban Jungle jest kluczowym elementem, który nadaje przestrzeni nie tylko estetyczny, ale również ekologiczny charakter. Doniczki, w tym przypadku, pełnią rolę nie tylko pojemników dla roślin, ale również elementów dekoracyjnych, które doskonale komponują się z resztą aranżacji.

Kwietniki metalowe, zwłaszcza te o prostych formach, mogą być doskonałym wyborem w stylu Urban Jungle. Oferują one nowoczesny, industrialny akcent, który świetnie współgra z naturalnymi elementami tego stylu. Proste metalowe doniczki w kolorze czarnym lub białym dodają wnętrzu surowego charakteru, idealnie kontrastując z bujnością roślin.

Wybór doniczek metalowych ma także praktyczne aspekty. Takie doniczki są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Niektóre z nich są odporne na warunki zewnętrzne, czyli mogą być umieszczone zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, co daje swobodę w aranżacji przestrzeni. Metalowe kwietniki LOFT są również świetnym rozwiązaniem dla osób preferujących minimalistyczne i nowoczesne formy.

Jeśli chodzi o konkretne rośliny doniczkowe w stylu Urban Jungle, warto postawić na gatunki, które sprawdzą się w warunkach mieszkania i są odporne na zmienne warunki oświetleniowe. Na przykład: sansewieria, filodendrony, fikusy czy kaktusy to popularne wybory. Umieszczenie roślin w metalowych kwietnikach dodaje wnętrzu industrialnego i nowoczesnego charakteru, co wpisuje się w estetykę Urban Jungle.

Warto również zwrócić uwagę na różne rozmiary i wysokości kwietników, co pozwala na stworzenie dynamicznej kompozycji. Kombinacja roślin w metalowych doniczkach z meblami tapicerowanymi w naturalnych materiałach, takich jak bawełna czy len, tworzy spójną, przytulną atmosferę, jednocześnie podkreślając kontrast między surowością metalu, a ciepłem naturalnych tkanin. To harmonijne połączenie sprawia, że Urban Jungle staje się nie tylko stylem aranżacyjnym, ale także prawdziwym doświadczeniem natury w miejskim otoczeniu.

Jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu styl Urban Jungle, sprawdź ekskluzywną kolekcję metalowych kwietników na naszej stronie. Dodaj do swojego wnętrza nowoczesny akcent i ciesz się harmonią z naturą w swoim domu!